Blog o wszystkim i o niczym.

Oczywiście przodujemy w wielu różnych sektorach, jednak po raz pierwszy mamy okazję wyprzedzić Czechy w przemyśle motoryzacyjnym. Jest to na tyle niesamowite, że mamy tego dokonać tylko jednej dodatkowej fabryki, przynależącej do renomowanej marki Fiat.

To nie samochody będziemy produkować

FIAT to włoski koncern motoryzacyjny, który od ponad stu lat zajmuje się produkcją samochodów, przede wszystkim osobowych. Pojazdy marki Fiat znają wszyscy. Mogą być one kochane lub nienawidzone, ale nie można zaprzeczyć, że są one popularne. Wystarczy wyjść na ulicę, by zobaczyć ich przynajmniej dziesięć w najbliższej okolicy.

Ten multimiliardowy koncern zdecydował się wybudować w Bielsko-Białej fabrykę, która w opinii naszego wicepremiera stworzy wielki klaster motoryzacyjny. Wbrew pozorom jednak nie będą produkowane samochody. W fabryce tworzone będą silniki, które dzięki wdrożeniu nowoczesnych technologii będą wyjątkowo ekologiczne.

Ekscytacji nie potrafi ukryć Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów, który uważa tę inwestycję za początek kariery motoryzacyjnej naszego państwa. Ponadto, stworzenie tak dużej i zaawansowanej fabryki, będzie się wiązać z zatrudnieniem setek nowych inżynierów, a także zapoznaniem Polaków z najnowocześniejszymi technologiami.

Odpowiedź na politykę UE

Stworzenie tych silników jest tak naprawdę reakcją na wprowadzone przez Unię Europejską nowe normy proekologiczne, które już niedługo zostaną wprowadzone we wszystkich fabrykach na terenie UE. Już tylko do końca tego roku planowane jest wyprodukowanie prawie 500 tysięcy silników, które zostaną dostarczone do fabryk zajmujących się produkcją samochodów na całym świecie.

Na tę chwilę nie wiadomo do jakich modeli dokładnie trafią nowe, proekologiczne silniki, jednak przewidywane są takie auta jak fiat 500, 500 L, czy też punto, alfa romeo oraz lancia ypsilon.

Jednak produkcja ta spadnie w okolicy roku 2018, ponieważ będzie ona w pełni zależeć od zapotrzebowania. Jednak na tę chwilę można się tylko cieszyć takim samym entuzjazmem co Mateusz Morawiecki.